Лого
S5 MP3 Player - плагин joomla Mp3

Чигиринський районний суд можуть ліквідувати

В Україні запустився процес ліквідації невеликих судів і об'єднання районних судів в окружні. Відповідь на питання, чи доведеться громадянам їздити за десятки кілометрів для того, щоб взяти участь у розгляді своєї справи, лежить в проекті поки не розглянутого і не прийнятого документа – про зміни в системі автоматизованого розподілу справ.

Втім, вже 7 листопада Вища рада правосуддя підтримала початок оптимізації судів, а саме ліквідацію Першотравневого, Садгірського та Шевченківського райсудів міста Чернівці і створення замість них Чернівецького окружного суду, а також ліквідацію Черкаського і Чигиринського районних судів Черкаської області, Придніпровського та Соснівського районних судів Черкас і створення замість них Черкаського окружного суду.

Член Вищої ради правосуддя Вадим Беляневич повідомив, що 30 жовтня 2017 року з Адміністрації Президента надійшов лист з проханням повідомити позицію Вищої ради правосуддя за проектом Указу Президента «Про ліквідацію місцевих загальних судів та створення окружного суду».

Даний проект пройшов розгляд і з боку Державної судової адміністрації, яка зараз розробляє нову карту судів України.

Такі дії робляться з огляду на майбутню повсюдну оптимізацію судів. Тобто, укрупнення – а простіше кажучи, об'єднання судів чекає практично всі регіони України.

Як раніше писала «Судово-юридична газета» , однією з неофіційних причин проведення оптимізації саме в такому вигляді в суддівському співтоваристві називають проблеми з нестачею суддів.

Оптимізація, в першу чергу, торкнеться загальних судів першої інстанції. По суті, з 3-4 судів створиться одна юридична особа.

Складність для громадян буде в тому, щоб дістатися до суду із свого населеного пункту у разі, якщо справу розподілять судді з іншого населеного пункту за десятки кілометрів. Якщо в ДСА не придумають, як вирішити цю проблему, як звичайним людям, так і суддям, доведеться долати для участі в справі, і 70 км, 100 км, що в умовах поганого транспортного сполучення рівносильно обмеженню права на доступ до правосуддя та може призвести до порушення строків розгляду справ. В ДСА визнають, що може бути порушено право громадян на доступність правосуддя у випадку з маломобільними групами населення, яким необхідно виступити на суді, і у яких немає власного транспорту або маршрути громадського транспорту відсутні, проте стверджують, що роздумують над виходом з даної ситуації.

А цей вихід може бути прописаний в документі, що регулює порядок розподілу справ суддям в окружному суді. Втім, на даний момент цей документ ще не обговорювався.

Зазначимо, що відстань від Черкас до Чигирина близько 62 км. Тому в ході обговорення питання про ліквідацію райсудів, в т. ч. Чигиринського, і створення двох нових окружних судів (Чигиринський райсуд «під'єднають» до Черкаського окружного) члени Вищої ради правосуддя поставили кілька запитань голові Державної судової адміністрації Зеновію Холоднюку.

Зокрема, на запитання члена ВСП, не обмежить це доступ громадян до правосуддя, Зеновій Холоднюк зазначив, що зараз кілька судів в Черкасах знаходяться в одному приміщенні (і навіть територіальне управління ДСА).

«Що стосується Чигирина, коли ми розробляли карту, побачили, що Чигиринський райсуд знаходиться в такому місці, що крім Черкас його нікуди приєднати, хоча штатна чисельність суддів у Чигиринському суді – 3. Ми радилися з Апеляційним судом Черкаської області і це найкращий варіант. Там нормальне транспортне сполучення.

У Чигирині залишається приміщення, і всі позови будуть подаватися в приміщення суду в Чигирині, і справи будуть розглядатися в його приміщенні. Тобто, не позивачі будуть їхати в Черкаси, а судді, якщо це треба буде (буде створена колегія) будуть розглядати справи саме в місті Чигирин», - підкреслив З. Холоднюк.

Втім, члени ВСП зацікавилися, яким чином можна зробити так, як сказав Зеновій Холоднюк, не порушуючи принципи автоматизованого розподілу справ.

«Сьогодні готується додатковий функціонал програмного забезпечення і планується робити авторозподіл в центральному суді», - зазначив він у відповідь.

Проект змін, за словами голови ДСА, буде підготовлено та винесено на обговорення Ради суддів України.

Що стосується впровадження електронного суду (електронних справ), голова ДСА зазначив, що зараз оголошені відкриті торги, планується закупити сканери на всі суди. І як тільки справа буде заходити в суд, наприклад, до Чигирина, вона відразу буде скануватися і передаватися в центральний суд.

Втім, член УСП, голова Верховного Суду України Ярослав Романюк поставив уточнююче питання: «Автоматизований розподіл справ здійснюється між усіма суддями з урахуванням принципу випадковості та ймовірності. Якщо в Черкасах, наприклад, 45 суддів, а в Чигирині – 4 судді, то фізично, швидше за все, справи жителів Чигиринського району потраплятимуть на розгляд черкаським суддям. Чи означає це, що суддям з Черкас треба буде з ранку їхати 62 км в Чигирин розглядати справу і потім повертатися в Черкаси, де їх чекають інші справи? Або система буде розподіляти справи між суддями, які фізично знаходяться в певному регіоні?»

«Я мав на увазі, що кримінальні справи, де передбачено колегіальний розгляд, будуть вирішуватися на рівні окружного суду – будуть створені колегії з спеціалізацією. А що стосується розгляду цивільних та адміністративних справ, у Чигиринському райсуді  діють 3 судді, і немає потреби суддям з Черкас їздити в Чигирин», - наголосив Зеновій Холоднюк.

«Я думаю, це питання буде вирішено у проекті, який стосується автоматизованого розподілу справ», - додав він.

У зв'язку з цим Ярослав Романюк уточнив питання: «чи означає це, що, наприклад, соціальний спір жителя Чигирина потрапить на розгляд тільки суддям, які фізично знаходяться в Чигирині?»

У відповідь голова ДСА зазначив, що «є дві пропозиції: одна – щоб справи розподілялися на всіх суддів, які працюють у суді, і друге – щоб адміністративні та цивільні справи розподілися на суддів, які фактично знаходяться в межах району (тобто в даному випадку, в Чигирині).

Що стосується питання про переведення суддів, то, за словами голови ДСА, це питання виходить за рамки компетенції ДСА та належить до повноважень ВККС і ВСП. «Логічно, щоб судді автоматично були переведені в новий суд», - підкреслив З. Холоднюк.

Також члени ВСП звернули увагу на відсутність в проекті Указу Президента перехідних положень, які б врегулювали організаційні моменти ліквідації одних судів і створення інших.

Додати коментар