Лого
S5 MP3 Player - плагин joomla Mp3

У Головківці обговорювали об'єднання

За тиждень до цього «протиоб'єднавчу» роботу в Чигиринському районі проводили «організатори тергромад» із Червоної Слободи.

- Я втрапила на їх засідання абсолютно випадково. Нам сказали, що приїде юрист, який допоможе об'єднати громаду. Попросили відкрити клуб. Звісно, ми на прохання громади, клуб відкрили. Я також пішла послухати, аби дізнатися більше про нюанси утворення ініціативної групи та процесу об'єднання. Спочатку вони говорили про різні пункти Конституції, а потім зробили таку заяву, що, мовляв, місцеве самоврядування - це «пережіткі прошлого» і воно нам не потрібне. Достатньо 12 осіб, аби зробити громаду. В нас буде все своє, а податки не сплачуватимемо. Ми в Червоній Слободі створили. Я попросила показати документ про реєстрацію. Вони відмовились. Тоді зібрання я закрила та й люди їх проігнорували. Але на цьому вони не зупинилися. Стали заходити з іншого боку: збирати впливових в селі людей і «накручувати» їх. Ті, в свою чергу, поширювали негативну інформацію серед своїх знайомих та сусідів. Вони добре вклали в уха людей шаблони «закриють школи, закриють садочки, закриють ФАП», - пригадує сільський голова Головківки Чигиринського району Галина Дарієнко.

У п'ятницю, 7 квітня, до 70 людей зібралися у місцевому будинку культури, аби обговорити подальші дії щодо об’єднання громад, як це повсюдно відбувається в країні. Головківка досі залишалася осторонь цих процесів.

- Перше слухання в нас проходило після отримання звернення від села Медведівка про об'єднання. Разом з депутатами підготували опитуальники і пішли говорити з людьми. Охопили більшу половину села. Результати зачитали на громадських слуханнях. Загальна позиція людей була така — ми нікуди не хочемо і давайте закриємо це питання. Це було торік у жовтні.

На Черкащині, хоч і не всюди, але розуміють: зволікаючи і роздумуючи над тим, із ким або й навіть – чи варто об’єднуватися взагалі, громади лише втрачають час і кошти. А можна було би вже відбудовувати дороги, котрих так бракує, вирішувати чимало земельних, освітніх, медичних питань. І головне – просто жити на власний розсуд, навівши лад у своєму домі своїми ж руками, не чекаючи вказівок та милості згори. Аби «просвітити» сільчан депутати Чигиринської районної ради запропонували поїхати в уже утворені ОТГ, щоб на власні очі побачити, як там живуть люди. Вибір впав на Мокрокалигірську ОТГ Катеринопільського району.

- Ми зайшли в усі установи переговорили з людьми, які там працюють, як у них відбувалося об’єднання, як живуть вони зараз, і… «загорілися». Держава дає підтримку громадам-об’єднавцям і ми зможемо підлатати свої «латки», а головне - розвивати села, - ділиться враженнями сільський голова.

– Однак єдине село, яке говорить про об'єднання з нами, - це Мельники. Але воно дотаційне і громада, яку ми утворимо, не буде спроможна надати весь комплекс послуг населенню. На фоні яскравої історії краю ми не маємо потужного виробництва, окрім «Золотоніського бекону» в Медведівці та земель, відданих в оренду. З цього, власне, і наповнюється наший бюджет.

Як завше на таких зібраннях розмови переходять у крик, а потім стихають знову. Люди в Головківці – не стали винятком. Здається, кричали, аби перекричати власне нерозуміння всієї ситуації. Тому очільниця села на збори запросила експертів громадської організації "Асоціація міст України", які й розповідали людям про особливості створення громад та відповідали на їхні запитання.

Пропозиції від людей лунали різні – від об’єднання Головківки з Медведівкою, але назвати громаду Холодноярською, до звичайного очікування – «а може, нас омине». Остання спершу взяла верх. Але завдяки представникам інтелігенції, громаді вдалося перейти до більш активної позиції, а не очікування, поки село зверху об'єднають з кимось.

Директор місцевої школи Наталія Канюка винесла пропозицію створити ініціативну групу, яка б вивчила всі можливості об’єднання Головківки з іншими селами, але з максимальною користю для її мешканців. Ця пропозиція була підтримана більшою кількістю голосів, ніж перша.

- Є методика добровільного об'єднання громад, яка чітко визначає, що має бути в адміністративному центрі. Головківка не відповідає цим вимогам. Сьогодні кожна сільська рада і кожна громадська організація, яка ініціює державницькі питання, має діяти відповідно до закону. Не знаєте як – запрошуйте нас розказувати це людям. На жаль, люди зараз не мають об’єктивної інформації про особливості розвитку об’єднаних громад, і в той же час неохоче довіряють тому, що говорить їм місцева влада. Потрібно шукати компроміс, аби зупинити виродження села. За двадцять п'ять років з карти України зникло понад чотириста сільських населених пунктів, - наголосила у ході розмови із громадою регіональний консультант з організаційно-правових питань у Черкаській області Олена Кулик.

– З іншого боку, є приклади, коли у Мінрегіоні погодили утворення нечисленних громад. Приміром, Мринська ОТГ у Чергінівській області налічує трохи більше 6 тисяч жителів. Навколо Мрину об’єдналися невеликі чотири села. Багато сіл на Західній Україні об'єдналися і створили спроможні громади. Там в горах зробили сучасні дороги, які не порівняти з нашими, рівнинними. Мені важко зрозуміти чому мешканці Черкаської області не користуються можливостями, які зараз надає держава у вигляді преференцій для об'єднаних територіальних громад. Торік деякі ОТГ отримали по 23 мільйона інфраструктурної субвенції на свій розвиток з державного бюджету.

Нагадаємо, об'єднана територіальна громада отримує статус обласного центру. Сама реформа децентралізації дає можливість людям отримувати якісні послуги на місцях. Крім того, в об'єднаній громади залишаться податки, які раніше відправлялися в район та область. Можливість заробляти стимулює громаду ефективно витрачати кошти на нагальні потреби. Разом з тим, аби гроші не розійшлися як вода в пісок на незначні потреби, необхідно визначати пріоритетні питання та подбати про стратегічній план розвитку об’єднаної громади.

 

Ася Счастлівцева, с. Чмирівка, Чигиринський район

Додати коментар