Лого
S5 MP3 Player - плагин joomla Mp3

Шабля Северина Наливайка, або звідки з’явилися три криниці у Суботові

Одним із найбільш відвідуваних об’єктів у селі Суботів є три криниці. Саме тут екскурсоводи розповідають байку про трьох поранених воїнів – українця, росіянина і білоруса, яких вилікували водою з трьох джерел.

Байка ця відносно нова і корені її походять з радянського міфу про “три братні народи”. Бо якщо за часів Богдана Хмельницького француз Боплан “козакоруський народ” поселяє в Україні, то жителів півночі – лише в Московії. А Турово-Пінські землі взагалі в той час входили до складу Гетьманщини як українські території.

Але ідеологія – ідеологією, а давній переказ розповідає про початки визвольної війни українського народу під проводом батька Хмеля.

“Дістали” його поляки за живе. Особливо, чигиринський староста шляхтич Чаплинський. Наїздом, або, як тепер кажуть – рейдерством, захопив батьківські землі у Суботові і Новоселиці. Забрав собі навіть молоду дружину Богданову – звільнену Хмельницьким з татарського полону степову красуню польку Гелену. Ба, навіть убити козака намагалися неодноразово. Але то звичайний випадок, то заздалегідь одягнутий під шапку сталевий шолом – місюрка, рятували чигиринського сотника від неминучої смерті. І от надумав Хмельницький війну розпочати з поляками. А що знався Богдан-Зіновій з місцевими знахарями і відьмами, то звернувся за порадою як перемогти ляхів до місцевого чаклуна. А той відказав, що перемогти і військо коронне, і посполите рушення зможе лише володар шаблі Северина (Савла, Павла) Наливайка. Саме того Наливайка, що навесні 1596 року вже громив під Чигирином поляків під командуванням коронного гетьмана Жолкевського.

‒ А де ж знайти ту шаблю? – запитався Хмельницький.
‒ Тут вона, у Суботові захована. Але знайде її той, хто викопає три криниці з водою живою джерельною. І де де падатиме вода з них, там ти і шаблю Наливайка знайдеш.

Послухався Богдан чаклуна. Викопав у заповітному місці криниці. Знайшов шаблю могутню. І громив нею ляхів під Жовтими Водами і Корсунем, Пилявцями і Львовом, Замостям і Батогом. А три криниці з водою живою стали місцем шпиталю козацького, де лікували зранені в боях вояки і тіло, і душу. Шабля ж Наливайкова знову чекає руки мужньої і голови мудрої, аби громити ворога-супостата москаля північного…


Олександр Солодар

Додати коментар